Асканія Нова

 

Асканія Нова

Подорожуймо Україною!!!Асканія Нова

З 1985 року "Асканія Нова" міцно закріпилась у системі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Сьогодні це природоохоронна науково дослідна установа державного і міжнародного значення.

Біосферний заповідник "Асканія Нова" найбільший еколого освітній центр на півдні України. Щорічно його відвідують десятки тисяч школярів, студентів, учених, просто відпочиваючих, що приїздять з метою ознайомитись із системою збереження довкілля, вивчати природні процеси або прямують до місць відпочинку на узбережжях Чорною і Азовського морів. Неповторні краєвиди степу з розсипаними на його полотні стадами екзотичних і аборигенних копитних тварин, чудова природа штучної оази з деревної рослинності серед безкраїх степів створюють дивовижні почуття її безмежжя і сприйняття людиною свого місця у біосфері планети Земля.

Розташування заповідника

Загальна площа заповідника 33 397,6 га. До його землекористування входять: цілинний степ і перелоги (11 054 га), дендрологічний парк (196,6 га), зоопарк (61,6 га). Решта території суходільні та поливні землі господарств Інституту тваринництва степових районів "Асканія Нова", фермерські господарства і населені пункти. За класичною схемою навколо природного ядра проходить буферна зона 1 1,5 км завширшки. Клімат території помірно континентальний із жарким посушливим літом та м'якою нестійкою зимою. Середньорічна температура повітря становить 9,5 °С (амплітуда від 32 °С до + 40,3 °С). Середньорічна сума опадів майже 400 мм з мінімумом 164 мм (1943 рік) та максимумом 703 мм (1997 рік). Рівнинні простори з коливаннями рельєфу від 19 до 34 м над рівнем моря сприяють швидкому поширенню як холодних, так і теплих повітряних мас.

Основні території цілинного степу в центрі сухої безстічної рівнини, де зовсім немає природних водотоків. Лише навесні після танення снігу та під час сильних дощів у вибалках утворюються тимчасові струмки, які несуть воду до таких самих тимчасових подових блюдець. Особливістю околиць "Асканії Нова" є глибоке залягання підземних вод. Перший водоносний горизонт знаходиться на глибині від 18 до ЗО м, наступний (артезіанський) у понтичних пористих вапняках від 45 м і глибше. За жорстких посушливих кліматичних умов, сезонного розвитку рослинності на лесах, своєрідного впливу степової фауни сформувались південні чорноземи й темно каштанові ґрунти, які є найпоширенішими на суходолах. У подових западинах трапляються глейосолоді та інші варіанти лучних грантів.

Першим серед об'єктів природно заповідного фонду є, безумовно, цілинний заповідний степ. Це єдиний у Європі великий масив відносно незайманих екосистем, характерних для типчаково ковилової підзони. Тут зберігають і вивчають увесь комплекс живої і неживої природи. Рослинний покрив представлений чотирма типами:
справжніми, лучними, чагарниковими степами та водно болотною рослинністю (окремі ділянки Великого Чапельського поду). На вододілах переважають найбільш посухостійкі щільнокущові види злаків (костриця валіська, кипець гребінчастий, ковили), багаторічне різнотрав'я; у долинах вологолюбні кореневищні злаки (пирій подовий, стоколос безостий, тонконіг вузьколистий, бекманія вузьколиста) та осокові.


Флора заповідника

Флористи виявили тут 478 видів квіткових рослин, серед яких є багато кормових, лікарських, медоносних, декоративних. Досить велику частку становить група рідкісних, ендемічних та зникаючих видів 85, з яких 33 занесено до Червоної книги України, а 12 до міжнародних списків. Серед рідкісних рослин найцікавішу біологію має зіркоплідник частухоподібний, який працівникам заповідника трапляється раз на кільканадцять років, коли відбувається затоплення подів.

Цілком вірогідно, що асканійські поди єдине місце росту цієї рослини в Україні. Дуже привабливий вигляд мають малі поди рано навесні суцільний жовто зелений килим квітучого рідкісного скіфського тюльпана, який добре розвивається в умовах культури асканійського дендропарку. А от занесені до Червоної книги України ковили Лессінга, українська та волосиста в асканійському степу, на щастя, є не рідкістю, а типовими домінантами плакорних та схилових угруповань.

Сучасний дендрологічний парк складається з двох частин старої, де переважають вікові насадження, та нової насадження 20-30 річного віку Колекційний фонд охоплює 948 видів і сортів дерев та кущів 56 родин різних континентів Культивується майже 90 видів реліктових, рідкісних та зникаючих рослин, з них 68 занесено до Червоної книги України, 3 перебувають під міжнародною охороною Існування деревних насаджень без постійного зрошення та догляду було б неможливим бо природно у цих краях ростуть лише два види низькорослих чагарників мигдаль степовий та карагана скіфська, які тепер стали рідкісними й охороняються.

Фауна заповідника

Аборигенна фауна налічує 28 видів ссавців, з них третина гризунів. Під час екскурсій можна зустріти лисицю звичайну, захоплену полюванням на полівок, сполохати зайця, побачити оленя, байбаків, які вигріваються на земляних горбочках біля нір У траві метушаться безхребетні (понад 2000 видів), повзають мідянки степові гадюки, вужі. У відкритому степу гніздяться майже два десятки видів птахів, а разом з тими, що заселяють деревостани і мігрують до вирію, їх 272.

Серед аборигенної фауни 19 видів комах плазунів птахів та ссавців занесено до Червоної книги України 3 широкого довкілля в захисних зонах степового резервату щорічно збираються величезні зграї мігруючих птахів сірих журавлів (9 15 тис ) сірих (5 10 тис ) і білолобих гусей (20 500 тис ), десятки тисяч крижнів і безліч іншого птаства.

Зоопарк "Асканія Нова" за масштабами утримання тварин у напіввільних умовах, технологіями акліматизації, реакліматизації не і має рівних собі серед країн СНД і входить у першу десятку світових взірців. Його спеціалізація розведення і вивчення біологи копитних тварин степів, саван пустель і гірських районів, навколоводних птахів та рідкісних пернатих степової зони. В зоопарку утримуються три види безкільових птахів (африканський страус, нанду та ему), 72 види кілегрудих лебеді, гуси, казарки, качки фазани, журавлі та інші. Тут утримують 15 видів птахів, занесених до Червоної книги України степовий орел журавлі сірий красавка, червона качка (огар) та інші. інтродукована фауна ссавців налічує 36 видів та форм (загальна чисельність біля 900 голів), з них 7 видів з групи рідкісних кінь Пржевальського кулан туркменський, зебра Греві гвинторога коза, гривастий баран сайгак, сибірський козерог (загальна кількість 370 голів).

Экскурсия в заповедник Аскания-Нова

Биосферный заповедник Асания-Нова предлагает следующие экскурсионные услуги:


Экскурсионный маршрут зоологическим и дендрологическим парками (2,5 часа).
Экскурсионный маршрут в дендрологический парк экологической тропой (2,5 часа).
Экскурсионный маршрут зоологическим парком (2,5 часа).
Обзорную экскурсию (микроавтобусом "Газель" или в конном экипаже) в дендрологический парк и к табунам диких животных в отряды Велиикого Чапельского пода.. (2,5 часа).
кскурсия (для ученых и специалистов, студентов) в заповедную степь экологической тропой (2,5 часа).
Тематические экскурсии с научными сотрудниками в заповедную степь, зоологическая парк, дендрологический парк.
Консультации из технологии удержания и выращивание диких животных в полусвободных условиях.
Можно приобрести: в дендропарке - семена, саженце високодекоративних растений, стойких к засушливым условиям юга Украины; в зоопарке - экзотических, декоративных, охотничьих животных (антилопа нильгау, антилопа гну, кафрський буйвол, гаял, бизон американский, гуанако, гвинторогий козел, пони шетлендський, кулан туркменский, конь Пржевальского, ишак, нанду, ему, кряква, казарки, фазаны, лебеде, огар, попугай хвиластий и прочие.).

Расположение заповедника Аскания - Нова

От левого берега нижнего Днепра до самого Азовского моря когда-то находилась целинная степь, на которой паслись стада туров и других копытных животных. Ныне эта девственная степь сохранена лишь в границах заповедника Аскания – Нова. Посёлок Аскания-Нова находится в Херсонской области в 75 км. Езды по автодороги от Новой Каховки (45 км. От Новой Каховки до Чаплынки и 30 км. От Чаплынки до Аскании-Новой) Железнодорожного сообщения с Аскании – Новой нет.


Ближайшие железнодорожные станции:
на северо-западе – Новая Каховка,
на востоке – Новоалексеевка,
на юге – Армянск приднепровской железной дороги,
на юго-западе – Каланчак.От Армянска по автодороге до Аскании – Новой – 60 км. ( через Чаплынку). От Новоалексеевки до Аскании – Новой ( через Новотроицкой, Чкалово)- 74 км. Наиболее массовое посещение заповедника обеспечивается экскурсионными автобусами.

Большая часть экскурсантов – отдыхающие с южного берега Крыма и других курортных мест. Организуются автобусные экскурсии в Асканию- Нову и из Армянска.

------------------------------------------------------------------------

Трохи більше про Асканію та кілька, на мій погляд, зовсім невиразних фото про цей мальовничий куточок:

http://www.prudky.iatp.org.ua/Askania.htm

http://greenpearls.iatp.org.ua/askania-nova.htm

http://greenpearls.iatp.org.ua/fgaskaniya.htm

http://ascania-nova.org/fotogalary.htm


Создан 20 мар 2006  Комментарии       
Всего 5, последний 2 года назад
Викуля 25 мая 2015 ответить
Клас я буду їхати туди в четверг 28 травня
Давід 13 апр 2016 ответить
Круто!!!
--- 10 мая 2016 ответить
ага поздравляю!
дурак 04 мая 2018 ответить
армлроамб
святик 04 мая 2018 ответить
сука блять
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником