КАЧАНІВКА

 

КАЧАНІВКА

"Посилаю тобі поцілунок із цього розкішного куточка, у якому я нині перебуваю. Уяви собі доглянутий парк у 700 десятин із величезними озерами і віковічними деревами..."К.С.Петров-Водкін (із листа до дружини).При слові «Качанівка» серце людини, хоч скількись небайдужої до культурного відродження України, заб’ється сильніше. Це єдиний в Україні ансамбль, що зберігся у всьому його обсязі. Якщо в знаменитій «Софіївці» загинув палац, тут вціліли не тільки всі споруди, а й водойми, планування дуже занедбаного парку, декоративні садові будівлі, церква і багато іншого.

Ансамбль розвивався протягом 250 років, видозмінювався, впорядковувався, розширювався. Засновником садиби і першим її власником був Ф.Болгарин. У нього садибу купив придворний співак Ф.Кочановський. Від його імені пішла назва маєтку. У 1771—1808 рр. власником Качанівки був генерал-фельдмаршал граф П.Румянцев-Задунайський і його син. Із 1824 по 1866 р. маєтком володіла сім’я меценатів Тарновських. Потім протягом 20 років і до революції 1917 року Качанівка послідовно була власністю цукрозаводчиків Харитоненків, князів Урусових, Олив.

Розквіт «Качанівки» не лише як садово-паркового і палацевого комплексу, а й потужного центру духовності, позначений стараннями сім’ї Тарновських. Особлива роль збереглася за Григорієм Тарновським (1784—1853) — людиною універсальної освіченості, справдешнім меценатом мистецтв. Він заохочував починання багатьох, а в їхньому числі українського художника Василя Штеренберга. Молодому живописцю, талант якого прозорливо вгадав Григорій Тарновський, в особисте користування було відведено кімнати з каміном, вітражами і видом на парк. Створювалися ідеальні умови для розквіту таланту. Імператорська Академія мистецтв дякувала власнику «Качанівки» за «милості» до Штеренберга. У колі друзів і гостей Василя Тарновського (старшого) були В.Жуковський, К.Брюллов, М.Маркевич. Тут добре писалося Т.Шевченку, М.Гоголю, Л.Жемчужникову. Саме в «Качанівці» написано оперу «Руслан і Людмила» М.Глинки. Свідченням найглибшого пошанування генія композитора залишилася збережена в парку «Альтанка М.Глинки» — своєрідний малий музичний салон.

Василь Тарновський (молодший) сформував виняткову колекцію старого українського мистецтва. Він продовжив меценатську діяльність свого батька і діда — Григорія Тарновського. Важко перелічити всі пожертви на розвиток української літератури, науки, просвітництва й мистецтва, здійснені доброчесною сім’єю.

Після 1917 року країна почала жити за принципом «Весь мир насилья мы разрушим до основанья, а затем...» Що було потім, ми добре знаємо, і з цим досі ніяк не розлучимося.

Що ж очікує «Качанівку» після указу Президента? Незалежна Україна, її Міністерство культури й мистецтв, а також створене у Великобританії «Товариство друзів «Качанівки» з ініціативи спадкоємиці сім’ї Тарновських — Тетяни Хайн і за сприяння попечителів — знаменитої співачки Вікторії Лук’янець, колекціонера Андрія Лобанова-Ростовського і Тімоті Хайна (секретар) — мають намір відродити весь палацово-парковий комплекс. Мета товариства — залучення коштів і спонсорів для відновлення й утримання заповідника «Качанівка», включаючи палац, паркове господарство і церкву. Товариство мріє викреслити трагічну сторінку варварства, «сприяти відродженню комплексу як українського і міжнародного культурного центру освіти й розвитку талантів у сфері мистецтв».

До сьогодні в рамках проекту «Баварія — Україна» частину відбудовних робіт здійснила німецька сторона: відреставровано ліве крило палацу з великим обіднім залом, кімнатою Штеренберга. У руїнах лежать помешкання, котрі, як передбачалося за контрактом, відремонтує українська сторона. У держави на культурне будівництво немає грошей. Їх немає не лише на утримання музеїв, а й навіть на зарплати і пенсії... А де ж національні меценати? Адже в кожного, хто міг би внести лепту в українське відродження, мов гриби після дощу, виросли вілли і палаци не лише в центрі Києва, але з’явилися «хатинки для мами на березі Женевського озера». Один із ржищевських «магнатів» збирався навіть орендувати «Качанівку» терміном на 15 років... Та от халепа — наспів указ Президента про новий статус «Качанівки».


більше фото в розділі фотоальбом "Качанівка"


Создан 03 мая 2006  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником